Menu

bibliotheke

W głębi lasu

j.szern

tana french

O tym, że niebezpiecznie jest iść ze mną na zakupy do dyskontów przekonują się co jakiś czas kolejni znajomi. Podczas gdy oni przygotowując się do imprezy żeglują w kierunku stoisk procentowych i zakąsek, mnie znosi w kierunku koszów z napisem „tania książka”. To nie jest działanie celowe z mojej strony – nawet w sklepach, których nie znam, jestem w stanie tam trafić bezbłędnie. Podobno mam szósty zmysł – nawet z odległości kilometra wyczuwam książki ;)

W czasie jednej z takich eskapad (po mleko, piwo i zakąski) wyłowiłam z kosza powieść Tany French Zdążyć przed zmrokiem. Nic nie wiedziałam o tej autorce, nie czytałam wcześniej żadnej jej książki – a  do opisów na okładce podchodzę zwykle z nieufnością. Zwłaszcza takich opisów:

Zdążyć przed zmrokiem, inteligentny thriller psychologiczny o niesamowitym, zaskakującym zakończeniu, to rewelacyjny debiut irlandzkiej pisarki i aktorki, absolwentki słynnego Trinity College w Dublinie. Książka Tany French otrzymała najwyższe wyróżnienie przyznawane w tej kategorii literackiej – amerykańską Nagrodę Edgara za najlepszą powieść kryminalną roku 2007.”

Odstrasza mnie zwykle taka ilość takich przymiotników. „Ą” i „ę” – nie raz, i nie dwa się nacięłam na opisach z okładek, które obiecywały złote góry, a ich zawartość bardziej przypominała tombak. Nie wyleczyłam się z naiwności w kontaktach z ludźmi, ale nauczyłam się dystansu wobec entuzjastycznych pochwał wypisywanych na okładkach.

Kiedy nie jestem pewna, czy okładka mnie zachęca czy zniechęca, pozostaje mi zwykle do wykonania ostatni test – test pierwszej strony. Jeśli spodoba mi się styl, melodia zdań, jeśli autor czymś mnie zaintryguje – kupuję książkę i muszę przyznać, że dotąd nie rozczarowałam się jeszcze przy stosowaniu tej metody.

A oto, co znalazłam na pierwszych stronach Zdążyć przed zmrokiem:

Wyobraźcie sobie lato prosto z planu filmowego o dojrzewających nastolatkach w małym miasteczku z lat pięćdziesiątych. Żadną tam irlandzką, subtelną przyprawę, która została zmieszana na użytek podniebienia konesera, żadne niuanse akwarelowe ze szczyptą chmur i delikatnego deszczu, to lato pełną gębą, ekstrawaganckie w gorącym, czystym, jedwabistym błękicie. Eksploduje na języku i smakuje przeżutymi źdźbłami trawy, potem, herbatnikami z masłem, które przecieka przez dziurki, i czerwoną oranżadą ze wstrząśniętej butelki, konsumowanymi w domku na drzewie. Smaga twarz wiatrem podczas jazdy rowerem, jest biedronką maszerującą po ramieniu, z każdym oddechem pakuje do ust zapach skoszonej trawy, wydyma bieliznę wiszącą na sznurach, dzwoni i tryska nawoływaniem ptaków, bzyczeniem pszczół, szelestem liści, dźwiękami uderzeń piłki i monotonnym recytowaniem podczas skakania przez skakankę: Raz! Dwa! Trzy! To lato nigdy się nie skończy. Każdego dnia zaczyna się od melodyjki samochodu z lodami i pukania najlepszego przyjaciela do drzwi, kończy się długo i powoli zapadającym zmierzchem i sylwetką matki, wołającej do domu, gdy nietoperze przenikliwie piszczą wśród czarnych koron drzew. To lato wystrojone i w pełnej krasie.

Wyobraźcie sobie labirynt czyściutkich domków na wzgórzu, zaledwie kilka kilometrów od Dublina. Któregoś dnia, jak zadeklarował rząd, powstaną tu tętniące życiem cuda infrastruktury podmiejskiej, doskonale rozplanowane rozwiązanie, które zaradzi przeludnieniu, wzrastającemu poziomowi biedy i wszelkim bolączkom miejskim, ale teraz to tylko garstka sklonowanych bliźniaków, na tyle jeszcze nowych, że wyglądają olśniewająco i nieporadnie na wzgórzu.

(…) To było dziesięć lat temu, a mętny blask jarzeniówek centrów handlowych i domów kultury przywoływany pod nazwą „infrastruktura" jak dotąd jeszcze się nie zmaterializował (mniej ważni politycy od czasu do czasu grzmieli w parlamencie o podejrzanych interesach z ziemią). Rolnicy nadal wypasali krowy po drugiej stronie drogi, a noc zapalała rzadką konstelację świateł na sąsiednich wzgórzach, za osiedlem, gdzie pewnego dnia na planach pojawi się centrum handlowe oraz zadbany skwer; osiedle zajmuje dwa i pół kilometra kwadratowego ziemi, wokół której rozciąga się od wieków las.

Przenieśmy się bliżej, ruszmy za trójką dzieci, które wdrapują się na cienką przegrodę z cegieł i zaprawy, oddzielającej bliźniaki od lasu. Ich ruchy są doskonałe w niewidoczny sposób, są sprawni i nieskrępowani, niczym lekkie samoloty. Białe tatuaże - błyskawica, gwiazda - połyskują bielą w miejscu, gdzie jeszcze niedawno był plaster, a teraz skórę opala na brązowo słońce. Wiatr rozwiewa blond włosy: stopień, kolano na murze, do góry, przez mur i znika.

Las to jedno wielkie migotanie i szept, i iluzja. Jego cisza jest puentylistycznym spiskiem miliona głosików - szelestów, podmuchów, bezimiennych zduszonych pisków; jego pustka obfituje w tajemne życie, umykający z tupotem cień dostrzegany kątem oka. Uważaj: pszczoły prują do i z gniazd w szczelinach dębu, zatrzymaj się, odwróć pierwszy lepszy kamień, a zobaczysz dziwną larwę, która się wije z irytacją, a tymczasem na nogę wmaszeruje ci sznur pracowitych mrówek. W zrujnowanej wieży, czyjejś porzuconej twierdzy, gdzie między kamieniami są pajęczyny grube jak nadgarstek, o świcie króliki wyprowadzają swoje małe z fundamentów, by bawiły się na prastarych grobach.

Lato należy do trójki dzieci. Znają las jak własną kieszeń, jak mikropejzaże zadrapań na kolanach, wystarczy nałożyć im na oczy opaskę, postawić w zadrzewionej dolinie lub w przesiece, a znajdą drogę do wyjścia, nie myląc ani razu kroku. To ich terytorium i rządzą nim z dzikim i królewskim rozmachem niczym młode zwierzęta, wspinają się po drzewach i bawią w chowanego w dziuplach całymi dniami, i nocami we snach.

Biegną prosto w legendę, w historie na dobranoc i koszmary, których rodzice nigdy nie usłyszą. Na ledwie widocznych, zagubionych ścieżkach, których nigdy byście sami nie znaleźli, koziołkują wzdłuż zrujnowanych murów, ciągną się za nimi nawoływania i sznurówki niczym ogony komet. A kto czeka na brzegu rzeki z dłońmi w wiklinie, czyj śmiech spływa kaskadami z gałęzi wysoko na drzewie, czyją twarz chwytasz kątem oka, twarz ze światła i cienia liści, która znika w mgnieniu oka?

Te dzieci nie urosną ani tego, ani następnego lata. Ten sierpień nie zachęci ich do znalezienia ukrytych rezerw siły i odwagi, gdy staną twarzą w twarz ze złożonością świata dorosłych i odejdą smutniejsze i mądrzejsze, i naznaczone na całe życie, to lato ma wobec nich inne plany.


Uwiodły mnie pierwsze strony Zdążyć przed zmrokiem. Melodią zdań, bogactwem środków artystycznych, atmosferą…

Tana French ma bowiem swój własny i unikalny styl. Bywa poetycka. Klarowna. Potrafi błysnąć dyskretnym i ironicznym humorem, który nie wywołuje gromkiego śmiechu – raczej dyskretny uśmiech porozumienia. Jej proza jest inteligentna i wymagająca. Gdybym miała poszukać jakiś literackich skojarzeń (a warto pamiętać, że te bywają zwodnicze i absolutnie subiektywne), umieściłabym jej prozę gdzieś pomiędzy Laurą Lippman a Dorothy Uhnak i jej doskonałym Śledztwem.

Zagadka kryminalna w powieści French nie jest najistotniejsza – jakkolwiek skonstruowano ją według najlepszych reguł gatunku (jest mylenie tropów, jest zaskakujący finał). Powiedziałabym, że jest wręcz drugorzędna. Na plan pierwszy wysuwa się bowiem w tym przypadku przyjemność obcowania z doskonałym językiem oraz wielowymiarowymi bohaterami. French potrafi ukazać ich w wielu lustrach – nie upraszcza, pozostawia w nich niedopowiedzenia, nie próbuje tłumaczyć i czynić na siłę sympatycznymi. Analiza psychologiczna prowadzona jest pomiędzy słowami, nienatrętnie, a poddawani jej bohaterowie budzą to irytację, to zrozumienie.

W głębi lasu, w którym w dzieciństwie zagubił się ze swoimi przyjaciółmi Rob Ryan, główny bohater powieści, tkwią wspomnienia z przeszłości i klucz do psychiki bohatera. Szukam wraz z nim odpowiedzi, wsiadam do kapsuły czasu i zupełnie niespodziewanie zaczynam podróżować po moim własnym dzieciństwie. Przypominają mi się smaki, zapachy, miejsca, ludzie – towarzysze zabaw, dla których zabrakło dziś miejsca w moim życiu i na próżno ich szukać na listach moich znajomych na portalach społecznościowych, ale – co za niespodzianka – okazuje się, że nadal (często wbrew mnie) zajmują ważne miejsce w moich wspomnieniach. Moje straty nie były tak wyraźne, jak ta, której doznał w dzieciństwie Ryan – rozdźwięk następował powoli i niezauważalnie - coraz mniej czasu, coraz mniej wspólnych tematów i doświadczeń, a później przestawaliśmy nawet poznawać się na ulicy. Czy jednak przez to mniej bolesne? Właściwie nie zastanawiałam się nad tym, dlaczego z taką łatwością pozwalałam ludziom znikać z mojego życia – aż do tej książki…

Tej powieści nie połyka się w ciągu dwóch dni. Czytałam ją powoli, spokojnie, smakując każde zdanie, ciesząc się przyjemną objętością ponad pięciuset stron. Żaden z komplementów na okładce nie jest przesadzony. Każda z nagród, którą French otrzymała za tę powieść, jest jak najbardziej zasłużona. I – ponieważ ta powieść zrobiła na mnie tak wielkie wrażenie – trudno mi o niej pisać, bo boję się popadnięcia w banał i tanią analizę. Odbierałam ją bardziej intuicyjnie i w związku z tym nie do końca jeszcze (mimo że minęło kilka miesięcy od jej przeczytania) potrafię nazwać wszystkie wrażenia i przemyślenia, do których mnie skłoniła. A może po prostu nie chcę niektórych nazwać? Ta książka użądliła mnie mocniej, niż się spodziewałam… To miał być tylko kolejny kryminał…

 

 

 Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • jane_doe_blog

  French dobrze pisze, ale jeśli miałabym porównać wszystkie jej pozycje, to wszystkie dwie są jednakowo dobre, choć są tak bardzo inne. I nie da się czytać powieści French jednym tchem, bo mimo miana thrillerów, lektura wymaga skupienia. Ja żałuję, że zakończenie "W głębi lasu" jest takie, a nie inne:).

 • j.szern

  @jane_doe - Druga książka French dopiero przede mną (ostatnio kupiłam ją sobie na pocieszenie w ramach złego humoru i odreagowywania ciężkiego tygodnia). Najpierw będzie "Grzesznik" Tess Gerritsen i "Zimny strach" Karin Slaughter.
  Które zakończenie w "Zdążyć przed zmrokiem" Cię rozczarowało? Te związane z zagadką kryminalną czy z życiem Ryana? A może chodzi o zakończenie mojej recenzji? :) Przepraszam, ale w poniedziałki mam problem z "kontaktowaniem z rzeczywistością" i mogłam czegoś nie zrozumieć w Twoim komentarzu :) Nawet na czytanie nie miałam dziś siły i w drodze do i z pracy bezczelnie spałam :)

 • jane_doe_blog

  Te związane z życiem Roba Ryana i brakiem wyjaśnienia, co się stało w 1984r. Miałam nadzieję, że autorka wróci do tego w Lustrzanym odbiciu, ale niestety, nie wróciła:).

 • j.szern

  @jane_doe: Miałam nadzieję, że French wróci do obu zakończeń w drugiej książce, ale może jeszcze wszystko przed nami :)
  Mi się te zakończenia podobały, bo zostawiają miejsce dla wyobraźni. A zakończenie dotyczące historii Ryana moim zdaniem jest jak najbardziej realistyczne - ot, życie :) Chociaż w sumie też po cichu liczyłam na coś bardziej standardowo-literacko-ogranego :)
  Ciekawa jestem, czym różni się ta druga powieść od debiutu - ale jeszcze tylko kilka książek i będę mogła się o tym przekonać :)

© bibliotheke
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci